5 najczęstszych błędów popełnianych przez turystów

0
507

Wszyscy lubimy podróżować i od czasu do czasu zamienić nasze nudne mieszkanie na plażę, góry lub odległy kraj. Jednak niedoświadczony turysta może popełniać poważne błędy, które nie tylko utrudnią mu czerpanie radości z urlopu, ale także skutecznie uprzykrzą całą wycieczkę. Jeśli chcesz wiedzieć, co się do nich zalicza i jak się ich ustrzec, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!

Zakładanie, że wszystko da się kupić na miejscu

Turyści mają tendencję do zakładania, że tam, dokąd się wybierają, na pewno znajdą sklep, w którym znajdą dokładnie to, czego będą potrzebować. Jednocześnie często w tym przekonaniu nie zabierają ze sobą wielu potrzebnych rzeczy, żeby bagaż był lżejszy albo z innych ważnych dla nich powodów. Może się jednak okazać, że w pobliżu nie ma sklepu oferującego konkretne produkty albo że są one na miejscu dużo droższe niż w naszym osiedlowym sklepiku. To typowe zwłaszcza dla miejscowości turystycznych, które mogą pozwolić sobie na sztuczne zawyżanie cen.

Brak rozeznania przed wyjazdem

Nie ważne, czy wybieramy się poza granice kraju, czy do pobliskiej miejscowości, warto najpierw rozeznać się w kilku podstawowych rzeczach. Po pierwsze co do rozmieszczenia budynków takich jak szpital czy posterunek policji. Po drugie, jakie i gdzie sklepy są otwarte w dogodnych dla nas godzinach. Ważne jest też sprawdzenie przeciętnych cen na konkretne produkty, żeby nie dać się naciągnąć ani oszukać. Takie wstępne rozeznanie możemy przeprowadzić za pomocą strony internetowej danego miejsca albo map Google lub popytać znajomych, którzy już odwiedzili dane miejsce.

Traktowanie mieszkańców z góry

To domena głównie polskich turystów przyjeżdżające w typowo turystyczne miejsca. Wtedy możemy spotkać się z przekonaniem, że skoro jest się przyjezdnym, to wszystko nam wolno, a mieszkańcy nie mają prawa być na nas źli, bo wydajemy u nich nasze pieniądze. Stąd często głośne, przeszkadzające innym imprezy. Pod ten punkt można również podciągnąć nieszanowanie innych mieszkańców ośrodków wypoczynkowych czy innych turystów, którzy chcieliby się nacieszyć spokojem i chwilą tylko dla siebie. Warto pamiętać, że wyjechanie na wakacje nie daje nam prawa do zapomnienia o dobru innych.

Niedostosowanie się do panujących w regionie norm

Gdy wyjeżdżamy w nowe dla nas miejsce, ważne jest, żeby zapoznać się z prawem danego regionu i przyjętymi na jego terenie normami społecznymi. To, że jesteśmy turystami, nie daje nam prawa do nieprzestrzegania prawa danego kraju albo norm kulturowych regiony, który zwiedzamy. Jeśli nie chcemy narobić sobie żadnych problemów, powinniśmy odpowiednio wcześniej zgłębić temat. Dodatkowo trzeba dowiedzieć się, jakie dokumenty są nam potrzebne na danym terenie i wyrobić je sobie odpowiednio wcześniej, żeby nie musieć martwić się tym już podczas wypoczynku.

Załatwianie formalności na ostatnią chwilę

Co się tyczy wyrabiania dokumentów, tyczy się też wszelkich innych formalności. Czy to znalezienie hotelu na wyjazd, czy wizyta w pięciogwiazdkowym spa, ale także wynajem przewodnika czy samochodu powinny z góry być ustalone, zwłaszcza jeśli wybieramy się do miejscowości turystycznej w sezonie. Warto o to zadbać również poza sezonem, kiedy wiele restauracji i hotelów jest zwyczajnie zamkniętych i ciężko znaleźć coś na ostatnią chwilę, już po przyjeździe. Jeśli w porę o to nie zadbamy, może się okazać, że brak nam wolnych miejsc, a my musimy obejść się smakiem i zrezygnować z urlopu.

Leave a reply