Czy zakup roweru można wrzucić w koszty firmowe?

0
608

Posiadanie pojazdu w działalności firmowej jest bardzo przydatnym środkiem transportu. Za pośrednictwem samochodu właściciel czy też pracownicy danej firmy mogą załatwiać wiele spraw firmowych na terenie danego kraju i poza nim. Okazuje się, jednak że nie tylko samochód może być wliczony w koszty firmowe. Istnieje także możliwość rozliczenia innych pojazdów, mianowicie chodzi tu o pojazdy jednośladowe jak na przykład skutery, hulajnogi, łyżworolki czy chociażby bardzo popularne rowery.

Uwzględnienie roweru w koszty przedsiębiorstwa

Oczywiście nie tylko samochód może być wliczony w koszty firmy. Jak zostało już wspominane powyżej także rower dosyć często jest zaliczany do wydatków przedsiębiorstwa. Jest to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ale także dla osób zarządzających spółką. Uwzględnianie roweru w koszty uzasadniane jest przede wszystkim tym, że jest to ekologiczny środek, który służy do przemieszczenia się po danym terenie w czasie pracy. Wykorzystanie tego rodzaju transportu pozwala także na poruszanie się po mieście bez stania niepotrzebnie w korkach. Rowerem możemy dostać się szybciej i sprawniej przede wszystkim w większych miastach.

Dlatego też urzędy zgadzają się na rozliczanie kosztów kupna roweru w przedsiębiorstwach, w których profil działalności skupia się na częstym podróżowaniu w okolicach pracy w danym mieście, by jak najszybciej załatwić bieżącą sprawę firmową. W związku z tym rower także jako środek komunikacji powinien być rozliczany w kosztach firmowych, bowiem może być jak najbardziej alternatywą dla samochodu firmowego i nie musi być jedynym środkiem transportu w danym przedsiębiorstwie. Jest odpowiednio używany na przemian z samochodem osobowym.

Rower zakupiony na firmę:

Co wliczać w koszty firmowe?

W koszty uzyskania przychodów dany przedsiębiorca może ująć te wydatki, które są powiązane z daną działalnością gospodarczą. Tego rodzaju poniesienie kosztów powinno być także ekonomicznie uzasadnione.

Środki transportu szczególnie te ekologiczne zgodnie z przepisami można uwzględniać w wydatki firmy. Są to pojazdy bardzo przyjazne środowisku, a także mają praktyczne zastosowanie na krótkich dystansach w dużych aglomeracjach.

Warto pamiętać, że pojazdy tego typu, których koszty wynoszą ponad 10 tysięcy złotych trzeba traktować jako środki trwałe, a następnie je amortyzować. Zakup roweru, samochodu czy też hulajnogi powinien być traktowany tak samo i być wliczanym w bieżące wydatki działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Jeżeli działalność firmy skupiona jest w dużej mierze na poruszaniu się po zatłoczonych miastach, to najlepszym środkiem transportu do tego celu jest oczywiście rower. W związku z tym można go wliczyć również w koszty danego przedsiębiorstwa jeżeli jest to odpowiednio uzasadnione. Kiedy dana osoba jest czynnym podatnikiem i używanie roweru będzie stosowane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych związanych z daną branżą, to zakup tego typu pojazdu wolno odliczyć w koszty. Nie ma więc żadnej wątpliwości, że rower w takim przypadku będzie powiązany z utrzymaniem, a także zabezpieczeniem źródła przychodu.

Leave a reply