Rolowanie i rozciąganie – co jest lepsze?

0
877

Rolowanie to automasaż powięzi z wykorzystaniem wałka do masażu. Wałek do masażu, nazywany inaczej rolerem, to bardzo proste urządzenie wykonane z pianki lub plastiku. Ma za zadanie zredukować wszelkie spięcia pojawiające się w naszym ciele, tak aby mięśnie były w pełni rozluźnione.

Rolowanie i rozciąganie – czy to idzie w parze?

Rolowanie i rozciąganie to dwa zabiegi, które mają za zadanie rozluźnić spięte mięśnie i poprawić ich ukrwienie. Oba bardzo korzystnie wpływają na regenerację organizmu po treningu oraz znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji. Rolowanie i rozciąganie stanowi zatem integralną całość, którą obowiązkowo powinno włączyć się do swojego planu treningowego.

Rolowanie może zastąpić rozciąganie?

Rolowanie i rozciąganie spełniają generalnie tę samą rolę. Ich zadaniem jest rozluźnienie napiętych mięśni i poprawienie ich ukrwienia. Zasadniczo więc możliwe jest zastąpienie rozciągania rolowaniem. Należy jednak pamiętać, że wałki do masażu powinny być odpowiednio dobrane, a cały zabieg ma być przeprowadzony starannie i powoli. W przeciwnym razie nie uzyskamy pożądanego efektu. Przyjmuje się, że sesja rolowania powinna zająć 10-20 minut. Wałek do masażu lub piłeczka do masażu pozwalają na dogłębne rozluźnienie wszystkich partii mięśniowych, poczynając od mięśni karku i obręczy barkowej, a kończąc na łydkach i stopach.

Co jest lepsze – rolowanie czy rozciąganie?

Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze nie jest prosta i jednoznaczna. Dlaczego? Wszystko zależy od tego, jak dokładnie wykonamy daną procedurę. Dokładne rozciąganie i praca nad oddechem zadziała lepiej niż pobieżne rolowanie. Podobnie sprawa ma się w drugą stronę. Jednak w świetle obecnych opinii, gdy oba treningi wykonywane są z maksymalną starannością, to rolowanie może okazać się korzystniejsze. Dociera do głębszych warstw i tkanek oraz nie powoduje mikrouszkodzeń, jakie może wywołać rozciąganie mięśni.

Co najpierw rolowanie czy rozciąganie?

Jeśli rozciąganie stanowi zwieńczenie naszego treningu, mięśnie są już dobrze rozgrzane. Nie ma zatem przeciwwskazań, aby wykonywać je bezpośrednio po właściwych ćwiczeniach. Jeśli bardzo nie lubimy rozciągania, możemy zastąpić je rolowaniem. Natomiast jeśli chcemy włączyć do jednostki treningowej obie te praktyki, należy to zrobić w odpowiedniej kolejności. Rolowanie powinno wykonywać się przed stretchingiem. Najlepiej przeprowadzić trening w następującej kolejności:

• Ćwiczenia właściwe
• Rolowanie
• Rozciąganie dynamiczne
• Rozciąganie statyczne

Leave a reply