Urlop spędzony w klasztorze to same plusy i żadnych minusów

0
1574

Dziś ludzkość nieustannie jest w biegu, gdyż goni głównie za dobrobytem materialnym. Nie jeden marzy o własnym domu z ogródkiem lub o obszernym mieszkaniu w bloku i domku letniskowym, gdzie mógłby spędzać urlop z rodziną w ciszy i wśród natury. Wielu marzy o założeniu własnego biznesu, czy tak zwanym wypasionym samochodzie. Wiadomo, że na wszystko potrzebne są pieniądze, więc ludzie nieustannie kosztem własnego zdrowia zabiegają o to, aby zdobyć fundusze na wymarzony dom, własną firmę lub luksusowy samochód. W wyniku tych dążeń zatracają siebie. I nie tylko swoje zdrowie fizyczne, lecz również zdrowie psychiczne. A co najważniejsze największą szkodę ponosi dusza, bo żyjąc w biegu niejednokrotnie nie ma czasu o zadbanie o nią. I tak z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc i z roku na rok po macoszemu traktujemy to, co jest w nas najważniejsze, czyli naszą duszę. Lecz na szczęście czasem przychodzi opamiętanie, choć nie u wszystkich ludzi zbieganych i chłonnych życia doczesnego i dóbr doczesnych. Lecz niektórzy zatrzymują się i planują zwolnić tempo swojego życia.

Pragną przemyśleć swoje dotychczasowe życie, nabrać sił i dystansu do wszystkiego, pomedytować w spokoju, oczyścić swoje ciało i duszę. W takiej sytuacji warto wybrać wczasy w klasztorze. Na szczęście coraz więcej klasztorów na świecie, jak i w Polsce otwiera swoje podwoje dla gości. I każdy kto tego pragnie może spędzić swój urlop w klasztorze, albo chociażby kilka dni na osobistych rekolekcjach.

Co oferuje klasztor swoim gościom?

Na początku warto zaznaczyć, że nikt z gości podczas urlopu w klasztorze nie będzie do niczego zmuszany. Każdy może osobiście wybrać to, w jaki sposób będzie spędzał urlop. Jedno jest pewne, że będzie tam cisza, spokój, często również zabytkowa architektura. W zaciszu klasztornym jest zazwyczaj dużo zieleni, która sprzyja rozmyślaniom i medytacji. Każdy chętny może włączyć się do Modlitw i Nabożeństw, albo nawet wyciszyć się pracując na rzecz zakonu, w którym spędza urlop. Za murami klasztoru nie ma zgiełku pochodzącego z otaczającego świata, nie ma pilnych spraw, które trzeba natychmiast załatwić, nie ma miejskiego pędu i tak zwanego wyścigu szczurów.

Gdzie można spędzić taki urlop?

Do spędzenia urlopu w klasztorze zaprasza Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, jak i Klasztor Kamedułów na Bielanach w Krakowie i w Złoczewie, czy Zakon Pallotynów w Otwocku. Niektóre klasztory umożliwiają również kontakt z osobą duchowną, która staje się osobistym przewodnikiem duchowym. Proponowane oferty są niemalże na każdą kieszeń, gdyż tygodniowy pobyt jest możliwy już od tysiąca zł. w zależności od oferowanego standardu. Posiłki spożywane są razem z zakonnikami. Podczas posiłków jeden z zakonników czyta lekturę duchową.

Spędzając wczasy w klasztorze trzeba pamiętać o tym, że brama klasztorna zamykana jest dość wcześnie, czyli nie ma w klasztorze chodzenia po nocach i późnego wracania.
Nie ma także zabiegów SPA, kąpieli w basenach, czy salonu masażu. Lecz jest tam miejsce na SPA dla duszy. Jak i niejednokrotnie istnieje możliwość ruchu, czyli pogrania w piłkę, spacerowania po klasztornym ogrodzie, a potem odpoczynku na jednej z wielu ławek ustawionych w otoczeniu zieleni.

Można więc tam naleźć odskocznię od codzienności, wyciszyć się, odnaleźć spokój umysłu i duszy. Jest możliwość medytacji i zastanowienia się nad wieloma sprawami dotyczącymi dotychczasowego życia. Jak również, jeżeli ktoś tego pragnie poczynienie planów dotyczących przewartościowania swojego życia. Rozliczenia się z samym sobą, co jest tym bardziej łatwiejsze, gdyż w każdej chwili jest do dyspozycji i pomocy ksiądz, z którym można porozmawiać na dręczące duszę tematy, a także jeżeli ktoś zapragnie oczyścić swoje sumienie w Sakramencie Pokuty.

Leave a reply