Piłka nożna na przestrzeni lat – tak zmieniały się przepisy

0
943

Piłka nożna to dyscyplina ciesząca się olbrzymią popularnością na całym świecie. Przepisy tej gry zmieniały się wielokrotnie, czyniąc ją atrakcyjniejszą i bardziej dynamiczną. Przedstawiamy najważniejsze w historii zmiany zasad gry w piłkę nożną.

XIX-wieczny futbol

W czasie trwania powstania styczniowego, a zatem w roku 1863 kilkanaście brytyjskich klubów tworzących Football Association podpisało się pod pierwszymi oficjalnymi zasadami gry w piłkę nożną. Niektóre z przyjętych wówczas przepisów mogą się wydawać dość szokujące. Przykładowo, zespoły musiały zmieniać strony po każdej strzelonej bramce, a przepisy nie mówiły, ile ma trwać spotkanie i ilu zawodników może brać w nim udział. W kilka lat później zezwolono na podawanie piłki do przodu, ponieważ wcześniej można było ją kierować tylko w bok lub do tyłu. W 1870 zabroniony gry rękami, a dwa lata później wprowadzono rzuty rożne. W tym samym dziesięcioleciu sędziowie zaczęli używać gwizdków, a w bramkach pojawiły się poprzeczki. Pod koniec XIX wieku wprowadzono rzuty karne, a ponadto ustalono czas rozgrywki oraz ilość biorących w niej udział graczy. Warto zaznaczyć, że wyraźnie wyodrębnienie pozycji bramkarza nastąpiło dopiero w 1909 roku.

Rozwój piłki nożnej w XX wieku

Wzrost popularności futbolu po II wojnie światowej wymusił zachodzące w tej dyscyplinie zmiany. W 1958 roku FIFA dopuściła możliwość dokonywania zmian. Do tego czasu kontuzja któregoś z zawodników oznaczała, że jego zespół musiał grać w osłabieniu. Dopiero podczas Mistrzostw Świata w Meksyku w 1970 roku pojawiły się żółte i czerwone kartki. W tym samym roku zrezygnowano z rzutu monetą, który w przypadku remisu miał wyłaniać zwycięzcę pucharowej rywalizacji. W zamian za to zdecydowano się na wprowadzenie serii rzutów karnych. Warto dodać, że limit zmian został zwiększony do dwóch w roku 1988, a cztery lata później ustalono zasadę, w myśl której bramkarze nie mogą łapać piłki podanej przez zawodnika swojego zespołu. W roku 1995 limit zmian został zwiększony do trzech i taka zasada panowała aż do czasów pandemii COVID-19.

Zobacz także: https://terapiaisport.pl/

Najnowsze zmiany

Rozwój technologiczny w XXI spowodował kolejne istotne zmiany w piłce nożnej. W roku 2012 po raz pierwszy wykorzystano tzw. goal-line technology. Dzięki takiemu rozwiązaniu sędziowie nie mają wątpliwości, co to czego, czy piłka przeszła linię bramkową. W roku 2017 pojawiła się budząca olbrzymie kontrowersje wideo weryfikacja, czyli tzw. VAR. Dzięki tej technologii arbitrzy mogą ponownie rozpatrywać wiele ciężkich do oceny sytuacji. Przykładowo, VAR pozwala ocenić, czy danej drużynie należy się rzut karny lub czy bramka nie padła ze spalonego. Według wielu kibiców taka opcja sprawiła, że mecze wzbudzają mniej emocji. Nawet jeśli to prawda, to opisywana technologia sprawia, że coraz mniej drużyn jest krzywdzonych nieprawidłowymi decyzjami arbitrów, którzy są tylko ludźmi i nie są w stanie dostrzec takich szczegółów jak kilkucentymetrowy spalony lub brutalny atak na przeciwnika, który miał miejsce poza zasięgiem ich wzroku.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Leave a reply