
Grenlandia – zielona wyspa lodu
Kula ziemska jest pełna wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć. Podróżnicy, zapędzają się w coraz odleglejsze zakątki świata, odkrywając skryte tajemnice. Jednak podróże nie są tylko dla nich. Także zwykli urlopowicze niekiedy poszukują spokoju, dziewiczej przyrody, innej od tej, którą można spotkać w ich klimacie oraz miejsc, do których warto podróżować. Jednym z miejsc, które warto zobaczyć jest Grenlandia.
Zielony Ląd
Pozornie ta nazwa niezbyt pasuje do surowego, zimowego klimatu Grenlandii. Leżącą pomiędzy Oceanem Atlantyckim, a Arktycznym największa wyspa świata przydomek ten zyskała w X wieku. To wtedy norweski żeglarz, Eryk Rudy, opuścił Islandię. Podczas banicji odkrył nowy ląd, Grenlandię. Początki tej nazwy nie są do końca znane. Do dziś przetrwały bowiem co najmniej dwie wersje wydarzeń. Pierwsza historia mówi, że Eryk pierwszy raz zobaczył wyspę w porze letniej, gdy była pokryta zielonością. Druga, bardziej prawdopodobna, że żeglarz wymyślił tą nazwę, by skusić osadników do sprowadzenia się na jego wyspę. Pewne jest jedno, dzisiaj na wyspę kuszą wspaniałe widoki i gejzery Grenlandii. A jest co warto zwiedzać na Grenlandii.
Tylko biała pustka?
Grenlandia zajmuje obszar 2175,5 km kwadratowych, z czego większość znajduje się za północnym kołem podbiegunowym. Z tego względu na wyspie panuje mroźny klimat biegunowy. Jedynie na zachodnim i południowo-zachodnim brzegu temperatura wzrasta do kilku stopni powyżej 0, a i to na kilka miesięcy. Mimo tych niskich temperatur wyspę zamieszkuje 57 tysięcy osób. Mieszkają głównie w stolicy Nuuk, jednak sławę zyskuje także kolorowe miasteczko Amassalik.
Nie można jednak dać się zwieść. Takie niskie temperatury sprzyjają również turystyce. Wszyscy, którzy chcą zaznać prawdziwej zimy, nie zawiodą się na Grenlandii. Pomijając wiosnę i lato, i to tylko na południowym krańcu, wyspa pokryta jest śniegiem. Także lepiej podziwia się wcześniej wspomniane kolorową zabudowę miasteczek wyspy, kiedy wokół jest biało.
Czy Grenlandia zatopiła “Titanica”?
Wybrzeża wyspy to w większości wysokie i strome fiordy, na dodatek pokryte lodem. W wielu miejscach ta kombinacja tworzy niecodzienny widok, który wart jest zobaczenia. Takich widoków nie odda żadna fotografia widoków z Grenlandii. Powstają efektowne formy śniegowe o niezwykłych kształtach i różnorodnych kolorach. Dla turystów jest to przepiękne miejsce, jednak dla niektórych statków, śmiertelne niebezpieczeństwo.
Gdy olbrzymie masy lodu odłamią się od wybrzeża tworzy się góra lodowa. Podobne do tych, o jaką w 1912 roku rozbił się “Titanic”. Najpewniej masa lodu pochodząca z Grenlandii była górą lodową, o którą rozbił się ten statek.
[h4]Czy ktoś tam jeszcze jest?[/h4]
Na terenach tundry występują karłowate wierzy, brzozy i olchy. Jest też wiele gatunków innych roślin – mchy, porosty i kwiecie, kwitnące latem. Wyspę zamieszkują też bogata fauna. Piżmowoły, karibu, lisy, wilki, zające polarne i białe niedźwiedzie z dumą przemierzają białą krainę. Wody zaś są pod panowaniem fok grenlandzkich, morsów i nielicznych wielorybów.
Wszyscy wielbiciele dziewiczej, wyjątkowej i niespotykanej nigdzie indziej przyrody znajdą tu wiele pięknych widoków.
Jaka jest Grenlandia?
Grenlandia, mimo iż nie jest tak zielonym lądem, jest pełna życia i kolorów. Bogata fauna i flora, cudowne miasteczka i ciekawa historia sprawiają, że to miejsce jest z pewnością godnym celem podróży.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.