Święta Bożego Narodzenia w Ojczyźnie Pana Jezusa
Ziemia Święta dla osób wierzących w Pana Jezusa jest miejscem szczególnym ze względu na Jerozolimę miejsce krzyżowej śmierci Pana Jezusa i ze względu Betlejem miejsce narodzin Mesjasza.
Każdego roku do Ziemi Świętej przybywa masa pielgrzymów z całego świata. Cała Ziemia Święta zachwyca przybyłych wspaniałą śródziemnomorską roślinnością, różnorodnością tradycji i obyczajów, jak i architekturą.
Świętowanie Bożego Narodzenia wśród Polaków mieszkających w Palestynie
Każdego dnia w Ziemi Świętej spotkać można Polaków, lecz w okresie Świąt Bożego Narodzenia i w okresie Wielkanocy jest ich dużo więcej. Ulice Betlejem podczas Świąt Bożego Narodzenia są udekorowane światełkami i panuje wesoły nastrój udzielający się wszystkim.
Polacy mieszkający w Palestynie podobnie, jak my w Polsce starają się Święta Bożego Narodzenia przeżyć rodzinnie i z tradycją, czyli przygotować wigilię, uczestniczyć w Pasterce i uroczyście świętować dzień Bożego Narodzenia. Polacy uczestniczą w Pasterce, która tak, jak w Polsce odprawiana jest o północy. Msza Święta celebrowana jest wtedy przez wielu polskich kapłanów mieszkających w Ziemi Świętej, jak i kapłanów przybyłych z Polski.
Na stołach Polaków mieszkających w Palestynie nie zawsze jest opłatek i nie zawsze są życzenia, nie zawsze są też typowo polskie dania wigilijne, lecz zawsze jest Mikołaj, który przychodzi wyłącznie do dzieci. Różnice te bardzo często wynikają z tego, że wiele małżeństw jest mieszanych, które chcą zachować swoje tradycje i zwyczaje. Inaczej świętują Boże Narodzenie polskie zgromadzenia zakonne, do których podczas wigilii zajrzeć mogą Polacy. Jest tam opłatek, spożywane są tradycyjne dania wigilijne, a po nich śpiewane są kolędy.
Jak wygląda świętowanie w rodzinie żydowskiej, która wyznaje wiarę Chrześcijańską?
Pomimo tego, że niektórzy Żydzi wyznają Chrześcijaństwo, to Święta Bożego Narodzenia nieco odbiegają od tych typowo polskich. Świętowanie ich przypomina nieco żydowskie Święto Chanuka. Dom przystraja się pracami artystycznymi przedstawiającymi narodzenie Mesjasza. Zapala się osiem świec w ośmioramiennym świeczniku. Przed kolacją wigilijną każdy ma na dłoni zapaloną świeczkę. Ma ona symbolizować podróż do Betlejem i przywołanie w pamięci tego,co się tam wydarzyło. Po tym następuje czytanie Biblii i śpiewanie pieśni religijnych. Gdy zostaną zapalane wszystkie światła w domu symbolizujące Światłość świata, to rodzina zasiada do kolacji wigilijnej. Wigilia składa się głównie z potraw żydowskich. Po wieczerzy wigilijnej rodzina udaje się do Kościoła na Mszę Świętą, która odprawiana jest po hebrajsku.
Dawne i dzisiejsze Betlejem
Betlejem jest miejscem narodzin Jezusa Chrystusa. Oddalone jest 10 kilometrów od Jerozolimy. Nazwa miejscowości łączy ze sobą dwa słowa tj. dom i chleb. Pierwsi osadnicy zasiedlili Betlejem około 5 tysięcy lat przed naszą erą. Lecz dopiero około 1300 lat p.n.e. nastąpił większy przyrost osadnictwa na terenie Betlejem. Miejscowość ta dwa tysiące lat temu nie zajmowało więcej terenu niż niż półtora hektara. Istniał zewnętrzny mur pełniący rolę obronną. W środku wsi znajdował się teren publiczny. Znajdowała się tam Synagoga i rytualna łaźnia. Mieszkania zbudowane były z kamienia lub wykute w skałach. Mieszkańcy Betlejem zajmowali się głównie uprawą pól i ogrodów.
Dziś Betlejem w niczym nie przypomina małej wioski z przed dwóch tysięcy lat. Nie jest to już miejscowość licząca kilkadziesiąt osób, lecz miasto liczące ponad 30 tysięcy mieszkańców. Dziś w Betlejem jest wiele miejsc kultu i wiele zabytków, jak Bazylika Narodzenia Pańskiego, gdzie w miejscu żłóbka znajduje się gwiazda. Jest też Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Grota Mleczna, Studnia Dawida, Pole Pasterzy, Grób Racheli.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.