Skarby Poznania: Park Cytadela

0
1120

Park Cytadela jest największym parkiem Poznania położonym między historycznym centrum miasta a północnymi osiedlami. Dla mieszkańców jest to jedno z ulubionych miejsc do spacerowania oraz uprawiania rozmaitych sportów w pogodne dni. Mnogość terenów zielonych daje możliwość urządzenia sobie pikniku wraz ze znajomymi lub rodziną, park może być także piękną scenerią dla udanych zdjęć. Park jeden pełen rozmaitych gatunków roślin – spotkać można ich ponad 150, żyje tutaj także kilkanaście gatunków ssaków. Na Cytadeli można podziwiać również robiące duże wrażenie kwiatowe dywany, starannie wypielęgnowane i tworzące wokół istną kakofonię barwy i zapachów. Jednym z bardziej charakterystycznych obiektów na terenie parku jest z pewnością rosarium, w którym odnaleźć można najróżniejsze rodzaje róż posadzone na eleganckich grządkach.

Cytadela dla pasjonatów militariów

Park został zlokalizowany na niewielkim podwyższeniu, na którym od początku XIX wieku znajdował się Fort Winiary, stanowiący główny element umocnieniowy systemu Twierdzy Poznań. Stanowił on ważny punkt niemieckiej obrony podczas powstania wielkopolskiego, a później II wojny światowej – zdobyty przez Armię Czerwoną został 23 lutego 1945 roku. W latach 1963/1970 uprzątnięto teren z pozostałości po fortyfikacjach obronnych i urządzono w nim park, który znajduje się w tym miejscu po dziś dzień. Pasjonaci militariów nadal jednak na Cytadeli znajdą coś dla siebie – w centralnej części parku zlokalizowane jest Muzeum Uzbrojenia, które prezentuje obfitą wystawę sprzętu bojowego, a także innych pamiątek z czasów wojennych. Na południowych stokach Cytadeli urządzono natomiast kilka cmentarzy, na których pochowanych jest kilka tysięcy żołnierzy, którzy zginęli w walce o niepodległość Polski i o obecność Wielkopolski w jej granicach. Wśród parkowych alejek nadal można dopatrzyć się drobnych konstrukcji wskazujących na forteczną przeszłość wzgórza.

Park pełen niespodzianek

Pewną cechą charakterystyczną Cytadeli jest mnogość rzeźb umieszczonych w różnych częściach parku. Większość z nich swoją stylistyką nawiązuje do modernizmu, a wykonana jest z surowego betonu – tworzy to jednak pewien specyficzny klimat tych dzieł i pasuje do otoczenia. Najbardziej charakterystycznym pomnikiem jest monumentalny obelisk upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w walkach o Poznań – było ich łącznie 10 000, z czego prawie 6 tysięcy pochowano na rozległym cmentarzu wokół pomnika. Pomnik widoczny jest doskonale od strony ulicy Armii Poznań. Zbudowany został w 1945 roku. W 1986 roku wzniesiono natomiast inny ciekawy obiekt, Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. 850-kilogramowy dzwon zawisł na 16-metrowym podwyższeniu i w chwili budowy był trzecim tego typu obiektem na świecie po Hiroszimie i Nowym Jorku. Z nowszej historii warto wspomnieć o znanej instalacji znajdującej się na Cytadeli – mowa o powstałej w 2002 roku grupie rzeźb “Nierozpoznani” autorstwa Magdaleny Abakanowicz.

Leave a reply