Warto odwiedzić małą stolicę Europy – Luksemburg
Kiedy będziemy przy dworcu Luksemburga, warto wejść w szeroką aleję Avenue de la Liberte. Należy wiedzieć, że stare centrum miasta „Ville Haut” – to Wysokie Miasto. Leży na wzgórzach rozciętych krętymi meandrami skalistych rzek Alzette i jej dopływami Petruss. Tu, w szerokiej dolinie, rozkłada się malownicza nadrzeczna dzielnica Grund. Tu też znajduje się dawne opactwo benedyktynów Neumunster. Możemy je dostrzec dzięki dominującej nad dzielnicą wieży kościoła św. Jana. W tle, na niedalekim wzgórzu Kirchberg, widać szklano-aluminiowe biurowce Dzielnicy Europejskiej. Jest to miejsce skąd widać, jak nowoczesna architektura, zabytki i przyroda łączą się harmonijnie w całość. Labirynt pochyłych uliczek wzdłuż murów obronnych poprowadzi nas między malownicze kamieniczki dzielnicy Grund.
Ta część stolicy ma w sobie urok prowincjonalnego miasteczka. Ciasne brukowane uliczki, restauracje i bary podkreślają tę atmosferę. W centrum miasta warto też przyjść pod Palais Grand-Ducale, książęcą rezydencję władców Luksemburga. To stamtąd rodzina książęca pozdrawia poddanych podczas świąt i uroczystości. Należy wiedzieć, że balkon (ze złoconymi ornamentami i herbem Luksemburga) położony na środku fasady renesansowo-barokowej rezydencji, wychodzi na szeroki, ale krótki deptak Rue de la Reine. Łączy on siedzibę książęcą z Place Guillaume II, dawnym rynkiem najstarszej części miasta, przy którym wznosi się klasycystyczny ratusz. Strzeliste wieże katedry Notre-Dame za ratuszem zapraszają do odwiedzin. Warto wybrać się też na skalną ostrogę Bock (Rocher du Bock), która otoczona jest ciasnym zakolem Alzette. Po przeciwnej stronie doliny znajduje się kościół św. Michała, który zachował gotycką formę i potężne mury. Przy kościele warto rozpocząć spacer promenadą na koronie murów obronnych, która nazywa się „balkonem Europy” – widoki miasta są przepiękne. Kiedy będziemy chcieli coś zjeść warto zamówić sobie w barze czy restauracji danie o nazwie Gromperekichelcher, czyli luksemburskie placki ziemniaczane z natką pietruszki i słonym twarożkiem albo kładzione kluseczki (kniddelen) z boczkiem – za te dania zapłacimy około 8-12 euro. We wspomnianej wcześniej Dzielnicy Europejskiej pośród szerokich alei i rozległych placów wznoszą się nowoczesne budynki instytucji kulturalnych i instytucji Unii Europejskiej.
Dodatkowe informacje – warto wiedzieć, że od 1 marca 2020 roku transport publiczny w Luksemburgu jest całkowicie bezpłatny; kiedy będziemy chcieli dojechać do Luksemburga autostradami przez Niemcy, nie poniesiemy żadnych opłat drogowych.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.