Szczyrk – szlaki turystyczne

0
965

Szczyrk to niewielkie miasteczko położone w Beskidzie Śląskim, nieopodal Bielsko-Białej. Zimą jest to popularny ośrodek narciarski, natomiast latem zamienia się w doskonały punkt wypadkowy w pobliskie góry. Turystów zachęca mnogość rozmaitych tras, a także atrakcyjność roztaczających się ze szczytów panoram. Szczyrk odwiedzany jest w pogodne dni szczególnie licznie, urasta do swoistego centrum trekkingowym w tej części Beskidów.

Najpopularniejsze Skrzyczne

Najczęściej wybieranym przez turystów celem wycieczek turystycznych jest Skrzyczne, najwyższy punkt masywu Beskidu Śląskiego mierzący 1257 m.n.p.m. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK, a także platforma widokowa. Szczyt charakteryzuje się stosunkowo stromym podejściem, które pokonać można szlakiem zielonym oraz niebieskim – oba odchodzą z centrum Szczyrku. Dzięki dwóm trasom, istnieje możliwość urządzenia sobie ciekawej pętelki. Osobom o słabszej kondycji przysłuży się kolejka krzesełkowa na Skrzyczne, która w zimie wozi na szczyt narciarzy, ale działa również i latem.

Gdzie jeszcze ze Szczyrku?

Bezpośrednio ze Szczyrku szlaki turystyczne wiodą również w inne szczyty należące do masywu Beskidu Śląskiego. Spod gondoli odchodzi żółty szlak, który wiedzie na Małe Skrzyczne (1211 m.n.p.m.) przez rozległą Halę Skrzyczeńską. Miejsce to znane jest głównie narciarzom, ale dobrze prezentuje się również porą letnią. Szczyt Małego Skrzycznego jest połączony ze Skrzycznem zielonym szlakiem turystycznym – wiedzie on zresztą w kierunku południowym w kierunku Baraniej Góry przez m.in. Malinowską Skałę (1152 m.n.p.m.). Ta ostatnia cechuje się przede wszystkim ciekawymi formacjami skalnymi i rozległymi, widowiskowymi panoramami. Bezpośrednio na ten wierzchołek można wejść rozpoczynając swoją wędrówkę na szczyrkowskim osiedlu Solisko (szlak niebieski) lub na przełęczy Salmopolskiej (szlak czerwony).

A może Klimczok?

Szczyrk leży w rozległej dolinie Żylicy, która rozdziela główny masyw Beskidu Śląskiego od zachodniej części pasma, gdzie najwyższym wierzchołkiem jest Klimczok (1117 m.n.p.m.). Z centrum Szczyrku na szczyt ten prowadzi szlak niebieski oraz zielony – możliwe jest więc stworzenie pętli. Znajduje się tam także schronisko PTTK. W niewielkiej odległości znajduje się także inny ciekawy wierzchołek – Szyndzielnia (1028 m.n.p.m.) wraz z własnym schroniskiem dla turystów, wieżą widokową i kolejką, która startuje z Bielska-Białej. W regionie Klimczoka znajduje się też ciekawe górskie miejsce, w które prowadzi ze Szczyrku szlak żółty – Chata Wuja Toma.

Leave a reply