Cukrzyca a uprawianie sportu.
Nie trzeba już udowadniać korzystnych skutków uprawiania sportu, czy chodzi o profilaktykę sercowo-naczyniową, kontrolę stresu, utrzymanie dobrej kondycji fizycznej itd… dla cukrzycy, uprawianie sportu ma działanie hipoglikemiczne. Jeśli chodzi o profilaktykę sercowo-naczyniową, to nie jest to kwestia rozpoczęcia szalonych wyścigów i gwałtownych wysiłków z dnia na dzień, lecz kwestia stopniowego rozpoczynania, rozgrzewania się przed wysiłkiem, powolnego i etapowego nasilania się, wystarczającego picia itp. Dla chorych na cukrzycę niezbędne jest wstępne sprawdzenie poziomu cukru i właściwej higieny stóp.
Najczęstszym problemem występującym u osób uprawiających sport cukrzycę jest hipoglikemia (zmniejszenie ilości glukozy (cukru) we krwi). Powoduje to palpitacje, obfite pocenie się, osłabienie i drżenie. Oznaki te pojawiają się podczas ćwiczeń lub nawet cztery do sześciu godzin później.
Kilka zaleceń.
Regularnie sprawdzaj poziom cukru we krwi.
Poziom insuliny, którą należy wstrzyknąć, należy dostosować do intensywności wysiłku.
Wstrzyknąć insulinę w obszar ciała, który nie jest bezpośrednio aktywny podczas ćwiczeń.
Nie trenuj sam.
Dobrze wiedzieć, że niektóre sporty nie nadają się dla diabetyków, takie jak jazda na motocyklu, spadochroniarstwo, alpinizm.
Jak monitorować poziom cukru we krwi?
Aby dobrze żyć z cukrzycą, konieczne jest regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi. Ta samokontrola (praktykowana przez samego chorego na cukrzycę) jest jedynym sposobem na szybką reakcję w razie potrzeby, aby uniknąć poważnych komplikacji.
Każdy cukrzyk jest inny i poznaje czynniki, które podnoszą lub obniżają poziom cukru we krwi oraz odpowiednio modyfikuje swoje zachowanie. Na przykład, mierząc poziom glukozy we krwi, można określić wpływ danego rodzaju pokarmu na poziom cukru we krwi i odpowiednio zmodyfikować swoją dietę. Podobnie, uprawianie sportu może zmienić poziom cukru we krwi.
Dlatego poziom cukru we krwi powinien być sprawdzany kilka razy dziennie. Najczęściej diabetolodzy zalecają kontrolę rano przed śniadaniem, wieczorem przed kolacją, 2 godziny po rozpoczęciu posiłku. Częstotliwość i czas samokontroli będzie ustalany przez pacjenta wspólnie z diabetologiem.
Istotne jest, aby zmierzony poziom cukru we krwi był rejestrowany w dzienniku samokontroli, co umożliwi monitorowanie zmian poziomu cukru we krwi w zależności od posiłków, sportu, stylu życia, niektórych chorób, itp.
Metody monitorowania poziomu cukru we krwi uległy w ostatnich latach znacznej poprawie. We wszystkich przypadkach kontrola wymaga pobrania kropli krwi, na przykład z końcówki palca. Krew jest odkładana na pasku, który podaje wartość cukru we krwi, lub na glukometrze, który pokazuje poziom bezpośrednio na ekranie. Niektóre urządzenia pobierają nawet krew i wyświetlają poziom glukozy we krwi w jednym kroku. Szybko, sprawnie i niezawodnie!
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.