Trening zawodnika MMA

0
709

Mixed Martial Arts (MMA) od lat jest uważany za najcięższy sport na świecie. W Stanach Zjednoczonych sztuki walki stały się popularne w latach 90., a to wszystko poprzez popularną obecnie organizację zawodowych sztuk walki, a więc Ultimate Fighting Championship (UFC). W międzyczasie wszelkiego rodzaju sporty tzw. full-contactowe stały się popularne także i w Polsce.

Walki oparte na MMA opierają się na różnorodnych technikach, które pochodzą z wielu rozmaitych sztuk walki. W MMA ważne jest jednak nie tylko opanowanie wszelkich technik, lecz także ogromna kondycja oraz wytrzymałość. W takim przypadku osoby walczące w formule MMA muszę odpowiednio zaprogramować swój trening.

Jak najczęściej wygląda trening zawodnika MMA?

Zawodnikowi MMA potrzebny jest trening, który budował będzie głównie silny brzuch, a także m.in. wytrzymałość, dynamikę oraz siłę. Z tego powodu trening siłowy opierać się głównie na ćwiczeniach wielostawowych, w których pracuje wiele rozmaitych grup mięśniowych. Zawodnik MMA może przygotować sobie specjalną rozpiskę treningową. Przykładowa rozpiska treningowa zawodnika, który uprawia sztuki walki może wyglądać tak:

Etap 1: 4 tygodnie budowania masy mięśniowej,
Etap 2: 4 tygodnie treningu siłowego,
Etap 3: 2 tygodnie ćwiczeń wytrzymałościowych.

W każdym etapie warto skoncentrować się przede wszystkim na ćwiczeniach wielostawowych, takich jak: martwy ciąg, przysiad ze sztangą, wiosłowanie w opadzie, podciągnięcia na drążku, wyciskanie żołnierskie czy też wyciskanie sztangi na ławce leżąc.

Wszechstronność u zawodnika MMA

Oglądając jakąkolwiek galę UFC czy też KSW można zauważyć wielką wszechstronność występujących zawodników. Mowa tutaj głównie o zawodnikach lżejszych, lecz zawodnicy z wagi ciężkiej także często popisują się niebywałą zwinnością i dynamiką. Gdyby przyjrzeć się bliżej zawodnikom MMA, można jednoznacznie stwierdzić, że są to jedni z najbardziej wszechstronnych sportowców ogółem. Sztuki walki to sport bardzo wymagający, dlatego zawodnicy MMA równocześnie muszą skupiać się na wielu aspektach treningowych. Siła, dynamika, wytrzymałość – to wszystko musi iść ze sobą w parze.

Jeśli jesteś początkującą osobą w świecie MMA i chcesz rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, to warto od samego początku kłaść nacisk na różnorodny trening, pamiętając przy tym również o technice bokserskiej w stójce oraz zapasach w parterze. Treningi MMA warto zacząć jak najwcześniej, jeżeli myślimy o występach na profesjonalnych galach sztuk walki, jak np. UFC czy też KSW.

Leave a reply